Dok većina naših sugrađana sredom juri na posao, pije drugu kafu ili razmišlja kako da izbegne gužvu na Gazeli, mi smo se našli u nečemu što se najbolje može opisati kao „olimpijada rakija.“ U beogradskom hotelu Radisson Collection (Old Mill), Savez Proizvođača Rakije Srbije (SPRS) je 20. novembra organizovao drugo po redu međunarodno ocenjivanje rakija, povodom manifestacije Wine Vision by Open Balkan.
I kao što Open Balkan sugeriše – vrata su bila širom otvorena. Sudije ali i uzorci stigli su ne samo iz Srbije, već iz regiona.
Internacionalno ocenjivanje – povezani kvalitetom
Kako stvoriti konkurenciju koja je istovremeno pravedna, ali i neustrašivo kritična? Tako što okupite devet eksperata iz industrije, svakog sa sopstvenim „lokalnim“ senzibilitetom. Panel sudija ove godine bio je miks znanja i iskustva iz Srbije, Hrvatske, Bugarske, Bosne i Hercegovine – prava rakijska diplomatija na delu.
Ocenjivačka komisija bila je sastavljena od devet članova koje je predvodio doc dr Ivan Urošević, a postavu su činili prof. dr Marin Mihaljević Žulj, dr Branko Popović, spec. Sonja Jović, prof. dr Vele Tešević, Branko Drljača, dipl. inž. Vladimr Vučetić, Svetlin Mirčev i dipl. inž. Aleksandra Popović.
Ukupno 41 destilerija prijavila je svoje uzorke, kojih je bilo čak 70.
Da čitava slika bude još „pikantnija“: uzorci nisu donošeni direktno od proizvođača. Ne, ovo je bilo ocenjivanje proizvoda sa tržišta. Za razliku od velike većine nacionalnih takmičenja, takozvanih takmičenja „dostignuća“, za ovo ocenjivanje su mogle da se prijave isključivo registrovane destilerije sa proizvodima koji se mogu pronaći u slobodnoj prodaji.
Savez Proizvođača Rakije Srbije je uzorke destilata uzimao direktno sa tržišta, što znači da se svaki destilat predstavlja onakvim kakvim ga mi, potrošači, vidimo. Bez uljepšavanja i bez specijalnih serija, arhiva i uzoraka koji verovatno nikada neće ugledati svetlost dana.
Revolucija bodovnog sistema – nova skala, nov raspon medalja
Poput prelaska sa analogne na digitalnu kameru, i bodovna skala zajedno sa sistemom rangiranja, ovim takmičenjem je ušla u anale.
Umesto tradicionalne rakijske ocenjivačke skale od 0-20 bodova, uveden je potpuno novi model 0-100, kao na globalnim takmičenjima poput CMB, WSET ili IWSC-a.
Ocenjivači su ocene dodeljivali u tri osnovne kategorije izgled, miris i ukus, sa svojim podkategorijama bistrinom, bojom, tipičnošću, kvalitetom, intenzitetom, harmonilnošću – i sve to upotpunili ocenom za ukupan utisak.
Zbir bodova dodeljenih u svakoj od podkategorijama potencijalno bi mogao doneti uzorku jednu od četiri medalje, u zavisnosti od opsega u kojem se pronašao:
Bronzana medalja
od 80 do 82 poena
Srebrna medalja
od 83 do 86 poena
Zlatna medalja
od 87 do 94 poena
Velika zlatna medalja
od 95 do 100 poena
Nagrade, pehari i večna slava
Kako je i samo ocenjivanje realizovano pod okriljem Wine Vision by Open Balkan sajma, mesto i vreme dodele priznanja prirodno se nameće.
Nedelja, poslednji dan manifestacije održane na Beogradskom sajmu, bio je . Dodeljene su diplome, pehari i priznanja najboljima – od zlatnih medalja za najbolje voćne rakije, do posebnih priznanja za autentičnost i kvalitet.
Ispod možete pronaći i liste svih nagrađenih – od kultnih destilerija do onih koje su nas iznenadile svojim inovacijama.
Manifestacija poput ove ne slavi samo rakiju, već i priče, ljude i trud koji stoje iza svake boce. SPRS je uspešno pokazao da je rakija više od običnog alkoholnog pića – ona je ambasador kulture, most između zemalja i čuvar tradicije. A šta je verodostojnije od iste te etikete koju ćete vi pronaći na polici?
Zato sledeći put kada podignete čašicu – setite se: negde u nekom hotelu, grupa sudija raspravlja o toj istoj tečnosti sa ozbiljnošću doktorske disertacije. A mi? Mi ćemo uvek biti tu da vam prenesemo detalje sa prve linije.
Koju rakiju vi smatrate vrednom zlata? Podelite sa nama u komentarima – ko zna, možda je baš vaša omiljena sledeći laureat! 🥂
Dodaj komentar