Vodič kroz sistem E-akciza | Uredbe i uslovi za proizvođače jakih alkoholnih pića

Sistem e-akciza je centralizovani informacioni sistem napravljen radi digitalizacije procesa koji su vezani za promet akciznih proizvoda u Republici Srbiji. Poslednji dan decembra, odnosno januara krajnji je rok za završetak, odnosno podnošenje popisa o starim i neupotrebljenim markicama. Zbog ovih, ali i drugih važnih informacija za sve proizvođače alkoholnih pića, spremili smo vodič uz pomoć kog ćete se upoznati sa čitavim sistemom i novodonešenim uredbama i pravilnikom

Tekst koji sledi rezultat je jedne sveobuhvatne analize dostupnih podataka o novom sistemu koji će svakako drastično promeniti (i verujemo olakšati) način na koji će proizvođači ispunjavati jednu od svojih najvažnijih obaveza prema državi.

Imajte na umu da je broj nerazjašnjenih pitanja i da će ovaj tekst sasvim sigurno evoluirati u narednom periodu. Za sve što vam ne bude jasno, budite slobodni da ostavite komentar ispod, rado ćemo odgovoriti.

Hajde da počnemo.

Vlada Republike Srbije i ministar finansija doneli su dve nove uredbe i jedan pravilnik koji se tiču sistema e-akciza i proizvođača jakih alkoholnih pića. Svi propisi stupili su na snagu 1. oktobra ove godine, a evo o kojim propisima se radi:

1. Uredbi o uslovima, načinu i postupku registracije korisnika sistema e-akciza, sadržini i načinu preuzimanja podataka iz drugih registara koji se vode kod nadležnih organa, kao i podataka u vezi sa akciznim proizvodima, obveznicima akcize i učesnicima u prometu, postupku za upravljanje poslovnim procesima sistema e-akciza i razmeni podataka i informacija između korisnika sistema e-akcize u vezi sa akciznim proizvodima, evidentiranju, čuvanju i obradi podataka u vezi sa kretanjem akciznih proizvoda.

2. Pravilniku o uslovima i postupku za dobijanje, obnavljanje i oduzimanje akcizne dozvole, načinu i kontroli otpremanja i dopremanja proizvoda u akcizno skladište i o vođenju evidencije u akciznom skladištu.

3. Uredbi o izgledu kontrolne akcizne markice, kontrolne akcizne markice sa QR kodom, vrsti podataka na markici, načinu i postupku odobravanja i izdavanja markica, vođenja evidencije o odobrenim i izdatim markicama i obeležavanju akciznih proizvoda kontrolnim akciznim markicama, odnosno kontrolnim akciznim markicama sa QR kodom, kao i vrsti pojedinačnog pakovanja kafe za krajnju potrošnju koje se obeležava kontrolnom akciznom markicom.

1. Registracija korisnika sistema e-akciza i preuzimanje podataka

Jedna od novih uredbi vezanih za sistem e-akciza bavi se postupkom registracije korisnika, kao i preuzimanjem podataka.

Registracija korisnika vrši se preko veb portala uz pomoć elektronske identifikacije, u skladu sa Zakonom o akcizama. Na sajtu Ministarstva finansija nalazi se korisničko uputstvo sa tehničkim objašnjenjima za rad u sistemu e-akciza.

Odakle će sistem preuzimati podatke?

Podaci o proizvođačima i vrsti alkoholnih pića, kao i važni datumi i brojevi rešenja vezani za upis i ispis iz registra preuzimaju se od Poreske uprave.

Podaci o uvoznicima alkoholnih pića, kao i obaveznicima akcize u posebnom postupku preuzimaju se od Uprave carina.

Detaljniji podaci o privrednim subjektima preuzimaju se od Agencije za privredne registre, a podaci o korisnicima javnih sredstava od Uprave za trezor.

2.Akcizne dozvole i skladišta

Novodonešeni pravilnik bavi se pitanjima akciznih dozvola i akciznih skladišta. U daljem tekstu biće objašnjene pojedinosti važne za sve proizvođače destilata.

2.1. Postupak dobijanja akcizne dozvole

Zahtev za akciznu dozvolu podnosi se putem sistema e-akciza. Sadrži važne informacije kao što su: 

  • naziv i mesto sedišta,
  • pretežna delatnost,
  • poreski identifikacioni broj podnosioca zahteva,
  • adresa obavljanja proizvodnje,
  • vrsta akciznog proizvoda,
  • ostvarena količina proizvoda u prethodnoj godini i druge.

Uz zahtev se podnosi i dokaz da se protiv podnosioca ne vodi postupak stečaja niti prethodni postupak stečaja ili likvidacije, da mu nije zabranjeno obavljanje delatnosti, da nije pod istragom, dokaz o vlasništvu nad prostorom ili ugovor o zakupu, kao i odobrenje od strane nadležnog organa, što su pojedini uslovi za dobijanje dozvole.

Drugi uslovi za dobijanje akcizne dozvole jesu da je proizvođač registrovan za obavljanje delatnosti proizvodnje akciznih proizvoda, da je upisan u Registar proizvođača alkoholnih pića, da raspolaže odgovarajućim prostorom i da je obezbedio odgovarajuću evidenciju.

Poreska uprava utvrđuje ispunjenost uslova, a akciznu dozvolu daje ministar finansija. Rešenje o davanju izdaje se na 2 godine.

2.2. Obnavljanje, oduzimanje i prestanak važenja dozvole

Dozvola prestaje da važi nakon isteka roka i može se obnoviti. Obnavljanje dozvole takođe zavisi od ispunjenja pomenutih uslova. Pored toga, dozvola se može obnoviti ako je proizvođač najkasnije 45 dana pre isteka roka važenja postojeće dozvole podneo zahtev preko sistema e-akciza uz dokaze o ispunjenju ostalih uslova. 

Ukoliko je zahtev odbijen ili je dozvola istekla ili oduzeta, proizvođač je dužan da, sa stanjem na dan prijema odluke, izvrši popis zatečenih zaliha akciznih proizvoda u akciznom skladištu, osim u proizvodnom pogonu i da na zalihe plati akcizu. 

Proizvođač može da zatraži oduzimanje dozvole pre isteka roka. Takođe, dozvola može biti oduzeta ukoliko imalac akcize prestane da ispunjava uslove. 

Ukoliko je dozvola oduzeta usled prestanka ispunjavanja određenih uslova iz pravilnika, proizvođač, ali ni proizvođači koji su pravni sledbenici ili u vezi sa ovim proizvođačem neće moći da dobiju dozvolu u roku od 5 godina od dana donošenja rešenja o oduzimanju. Ako je, pak, razlog oduzimanja postupak stečaja, likvidacije ili zabrana obavljanja delatnosti, sve dok traje, prethodno pomenuta lica neće moći da dobiju dozvolu.

U slučaju promene podataka, proizvođač je dužan da preko sistema e-akciza obavesti ministarstvo o njima u roku od 8 dana od dana nastanka promene radi unošenja istih u evidenciju ili eventualnog donošenja novog rešenja. 

2.3. Definisanje akciznih skladišta

Akcizno skladište definisano je u pravilniku. Mora imati svoj naziv ili drugu vrstu oznake, vidno istaknutu na skladištu. 

Ako je u pitanju otvoren prostor, morati biti ograđen, a ukoliko je reč o više proizvoda, moraju se odvojeno skladištiti po grupama proizvoda. 

U skladištu se može nalaziti samo neophodna oprema za proizvodnju, skladištenje i otpremanje. U njemu se mogu čuvati samo proizvodi proizvođača čije je skladište, sem u izuzetnom slučaju objašnjenom u pravilniku.

Prostor skladišta se nalazi u fabričkom krugu. Smeštanje u drugo akcizno skladište je moguće uz potrebnu dokumentaciju i u fabričkom krugu i van njega. U drugom slučaju, nadležna organizaciona jedinica Poreske uprave mora se obavestiti 24 sata pre momenta otpremanja, odnosno dopremanja proizvoda i potrebna dokumentacija mora biti prethodno overena od strane poreskog inspektora. Detalji dokumentacije i postupaka pojašnjeni su u pravilniku.

2.4. Evidencija akciznog skladišta

Svako ko poseduje akcizne dozvole dužan je da za svako akcizno skladište vodi evidenciju o stanju i kretanju akciznih proizvoda po količini i vrednosti za svaku vrstu proizvoda posebno. 

Evidencija je definisana u pravilniku mora se čuvati najmanje 10 godina po isteku poslovne godine na koju se odnosi, a dokumentacija na osnovu koje su vršena knjiženja najmanje 5.

Ukoliko se vodi elektronskim putem, imalac dozvole dužan je da u svakom momentu, radi kontrole, omogući nesmetan pristup podacima. 

3. Akcizne markice

Druga uredba bavi se svim pojedinostima vezanim za akcizne markice. Alkoholna pića obeležavaju se posebnim markicama, a rukovanje istim zahteva poštovanje određenih pravila koja smo za vas izdvojili.

3.1. Definisanje markica sa QR kodom

Markice sa QR kodom za obeležavanje alkoholnih pića su pravougaonog oblika, veličine 19 mm x 84 mm, štampane na papiru i na način koji sprečava falsifikovanje istih.

Markice sa QR kodom sadrže sledeće slovne oznake:

za jaka alkoholna pića iz uvoza;

Ž za jaka alkoholna pića proizvedena u zemlji;

UN za niskoalkoholna pića iz uvoza;

N za niskoalkoholna pića proizvedena u zemlji;

EA za alkoholna pića namenjena za prodaju u avionima ili brodovima koji saobraćaju na međunarodnim linijama, odnosno u slobodnim carinskim prodavnicama.

Takođe, markice sadrže reči „Republika Srbija – Ministarstvo finansija”, kao i oznaku serije i serijski broj.

U okviru otisnutog QR koda, markice sadrže:

• niz alfanumeričkih karaktera definisanih putem algoritma;

• jedinstvenu oznaku izdavaoca;

datum i mesto proizvodnje;

proizvodnu liniju, odnosno proizvodne mašine

• predviđeno maloprodajno tržište – Republika Srbija;

seriju i serijski broj akcizne markice.

Boje u kojima se markice štampaju jesu:

siva za alkoholna pića proizvedena u zemlji;

narandžasta za alkoholna pića iz uvoza;

ljubičasta za alkoholna pića namenjena za prodaju u avionima, brodovima i slobodnim carinskim prodavnicama.

3.2. Obeležavanje alkoholnih pića

Markice za QR kodom lepe se na flašu ili drugu ambalažu preko zatvarača ili drugog mesta predviđenog za otvaranje, ali tako da se ambalaža ne može otvoriti bez oštećenja markice.

Ukoliko originalno pakovanje sadrži više pojedinačnih alkoholnih pića, markica se može zalepiti preko tog pakovanja, ali takvo pakovanje mora ostati čitavo u prometu.

3.3. Zahtev za izdavanje markica

Zahtev za izdavanje markica podnosi se preko sistema e-akciza i uz svaki zahtev proizvođač mora podneti i planiranu specifikaciju o količini markica po zapremini i procentu alkohola u gotovom proizvodu tog alkoholnog pića za koji podnosi zahtev. Detalji o podnošenju zahteva nalaze se u uredbi.

Proizvođač mora biti registrovan u odgovarajućim registrima kod nadležnih organa kako bi podneo zahtev za izdavanje markica. 

Ministarstvo finansija odobrava izdavanje nakon podnetog zahteva i procenjuje kapacitete proizvođača za šestomesečnu proizvodnju, na osnovu čega određuje količinu odobrenih markica. Odobravanje i odbijanje pojašnjeni su u uredbi.

Svaka naredna serija markica može se izdati tek nakon razduženih 50% prethodno uzetih markica, osim u posebnim slučajevima kada se može odobriti dodatna količina.

3.4. Izveštavanje prilikom uvoza

Uvoznik alkoholnog pića, prilikom carinjenja, dostavlja carinskom organu izveštaj sa podacima navedenim u uredbi u 2 primerka, a jedan od njih koji pripadne njemu zatim dostavlja i Ministarstvu kao dokaz o uvozu proizvoda. Uz izveštaj, uvoznik pri carinjenju dostavlja i odštampani zahtev za izdavanje markica.

3.5. Vraćanje neiskorišćenih markica i obaveze prilikom prestanka delatnosti

Oštećene ili neiskorišćene markice uvoznik vraća Ministarstvu u roku od 15 dana po isteku kvartala u kome je nastalo oštećenje. Moraju biti zalepljene na jednom ili više posebnih tabaka papira, s tim što moraju imati vidljivu oznaku serije i serijski broj.

Maksimalna količina oštećenih i potpuno uništenih markica ne sme prelaziti 0,3% ukupno izdatih. U suprotnom, proizvođač ili uvoznik u roku od 15 dana mora platiti akcizu za markice koje prelaze dati procenat u skladu s pojašnjenjima uredbe. Lice koje ne vrati markice, tj. ne plati akcizu može biti brisano iz odgovarajućeg registra. 

Isto važi i ako proizvođač ili uvoznik prestane sa radom ili se briše iz registra. On mora obavestiti Ministarstvo i, takođe, mora vratiti sve neiskorišćene ili oštećene markice.

3.6. Evidencije o markicama

Osim evidencija koje vodi Ministarstvo, proizvođač ili uvoznik dužan je da vodi evidenciju o preuzetim, iskorišćenim, oštećenim i neiskorišćenim markicama. Izveštaj o evidenciji dostavlja se Ministarstvu u roku od 15 dana po isteku svakog kvartala preko sistemu e-akciza, a uvoznik dostavlja i izveštaj sa podacima o izvršenom uvozu.

3.7. Popisi zaliha starih i neupotrebljenih markica – važni rokovi

Proizvođači, trgovci i uvoznici su dužni da do 31. decembra izvrše popis zaliha alkoholnih pića sa starim markicama, kao i starih neupotrebljenih markica. Podatke treba da podnesu Ministarstvu putem obrasca do 31. januara 2025. godine. Ministarstvo će uništiti neupotrebljene markice i o tome sačiniti zapisnik.

3.8. Novčane kazne

Pravna lica kazniće se novčanim kaznama ukoliko u propisanom roku ne vrate markice, ne plate akcizu ili ne dostave izveštaje i popise. Detalji o iznosima i pojedinostima nalaze se u uredbi.


Uredbe i pravilnici mogu se pronaći na sajtu https://pravno-informacioni-sistem.rs/, a korisničko upustvo za sistem e-akciza na sajtu https://www.mfin.gov.rs/eakcize/sistem-elektronskih-akciza-eakcize.

Podelite ovaj članak!

  • Još uvek nema komentara.
  • Dodaj komentar
    nastavi da čitaš

    Slične teme

    rakija and spirits fest

    Rakija and Spirits Fest | Decembar, 2024

    Prvog vikenda u decembru, pažnja ljubitelja i proizvođača rakije bila je usmerena ka Sofiji, gde se održao Rakija and Spirits Fest 2024. Ova manifestacija, koja je trajala dva dana, postala je nezaobilazan događaj za sve koji su želeli da otkriju najnovije trendove u svetu rakije.

    Radost Dunja - Rakija Meseca Decembra

    Rakija meseca decembra 2024 | Radost Dunja

    Decembar donosi praznike, ali i priliku da se ugrejemo uz rakiju koja se izdvaja svojim bogatim ukusom. Ovog meseca, naš izbor je „Radost Dunja“, petogodišnja rakija od dunja koja spaja tradiciju, kvalitet i ekskluzivnost.

    Prilika za srpske proizvođače: Sajam GAST EXPO 2025 u Ljubljani

    Privredna komora Srbije organizovaće prvi zajednički nastup srpskih privrednika na prestižnom 18. međunarodnom sajmu ugostiteljstva i hotelskih usluga „GAST EXPO 2025”. Ovaj događaj održaće se u Ljubljani, na prostoru Ljubljanskog sajma, od 29. januara do 2. februara 2025. godine.

    Najnovije vesti iz alkoholne industrije u tvom inboxu?

    Jednom nedeljno ti šaljemo pregled najnovijih događaja, dešavanja i tekstova. Svakog 15. u mesecu biramo novu rakiju meseca. Možeš da se odjaviš kada god poželiš.