Bespovratna novčana pomoć za proizvođače destilata – Ko se i kako može prijaviti?

Pokrenut je novi program davanja bespovratnih novčanih sredstava i kredita proizvođačima jakih alkoholnih pića. Finansijska pomoć služiće za ulaganje u opremu i proizvodni prostor, a deo će moći da se potroši i na operativne troškove. Visoki ciljevi ove inicijative veoma su obećavajući i zajedno sa omogućenim kreditima predviđaju znatan napredak u radu.

Ministarstvo privrede i Fond za razvoj Republike Srbije sprovode Program za podsticaj razvoja prerađivačkih kapaciteta u oblasti lova, ribarstva, proizvodnje vina, piva i jakih alkoholnih pića. Obezbeđeno je čak 160 000 000 dinara, a iznos za sve privredne subjekte će se kretati između minimalnih 250 000 i maksimalnih 5 000 000 dinara. Finansijska pomoć pokrivaće do 30% ukupne vrednosti ulaganja.

Uredba o utvrđivanju Programa potpisana je 4. jula ove godine. Programom je planiran progres preduzetništva na teritoriji Srbije, povećanje zaposlenosti, asortimana i obima proizvodnje, kao i jačanje konkurentnosti. Napomenut je i željeni napredak održivog ekonomskog razvoja kojim se štite sadašnje i buduće potrebe stanovnika. 

Čemu je namenjena novčana pomoć?

Bespovratna sredstva biće namenjena kupovini nove opreme, bilo da su to mašine, vozila, delovi ili alati. Takođe, služiće za nabavku opreme za unapređenje proizvodnje iz ekološkog ugla.

Dozvoljeno je ulaganje u proizvodni prostor, čak i u skladišne i poslovne prostore u okviru njega. Sufinansiraće se kupovina, izgradnja, radovi na objektu, kao i održavanje istog. 

Maksimalnih 20% od ukupne dobijene pomoći može učestvovati u plaćanju operativnih troškova.

Sredstva se ne mogu koristiti za već započeta ili završena ulaganja, kao i ako ne doprinose ostvarivanju ciljeva Programa.

Krediti Fonda u okviru inicijative – rok otplate do 5 godina

Radi otplate preostalog iznosa ulaganja koji nije pokriven bespovratnim sredstvima, omogućeni su povoljni krediti. Minimalni iznos za privredne subjekte jeste 583 333,33, a maksimalni 11 666 666,66 dinara.

Rok otplate biće do 5 godina sa grejs periodom u trajanju do jedne godine. Rok ne može biti kraći od 3 godine; u tom slučaju bi se morala vratiti i bespovratna novčana pomoć.

Podnosioci zahteva mogu da traže i da samofinansiraju deo svog projekta. Takođe, u slučaju odobravanja manjeg iznosa nego što je tražen, privredno lice, ukoliko prihvati ponudu, ostatak ulaganja mora isplatiti sopstvenim sredstvima.

Ko se i na koji način može prijaviti?

Za finansijsku pomoć mogu da se prijave pravna lica registrovana u Agenciji za privredne registre kao privredna društva ili zadruge,  a, takođe, i registrovani preduzetnici. Potrebno je da registracija datira najkasnije od 31.12.2021. godine.

Proizvođači jakih alkoholnih pića moraju, u skladu sa zakonom, biti upisani u Registar istih kako bi konkurisali.

Zahtev za bespovratna sredstva predaje se zajedno sa zahtevom za kredit. Oni se popunjavaju i podnose, kao i predlog za odobrenje projekta. Neki od potrebnih uslova za uspešno dobijanje pomoći jesu originalni, pravovremeni dokumenti po kojima se izvršava ulaganje, kao i odsustvo neizmirenih obaveza prema Fondu. Ostala ograničenja mogu se pročitati na sajtu Fonda za razvoj https://fondzarazvoj.co.rs.

Šta posle prijave?

Obrada zahteva trajaće najviše 20 dana, nakon čega će se obavljati terenska kontrola. Ukoliko je zahtev nakon procene odobren, ugovor se mora poštovati, a o svakoj eventualnoj izmeni se mora obavestiti Fond. Kršenje ugovora može dovesti do novčanih kazni i prekida saradnje.

U slučaju odbijenog zahteva, kandidati imaju 15 dana da podnesu žalbu ministru privrede, a on će doneti konačnu odluku u toku sledećih 30 dana.

Fond će prihvatati samo kompletno zadovoljavajuće zahteve sa potpunom dokumentacijom. Javni poziv biće otvoren najkasnije do 31. decembra 2024. godine.

Kako će ovo zapravo doprineti proizvođačima?

Uz pomoć novčanih sredstava, kupovina nove opreme biće olakšana i proizvođači će moći da nabave skuplje, naprednije i ekološki pogodnije mašine ili vozila koja inače nisu u njihovom cenovnom rangu. Takođe, moći će da ulože u novi proizvodni prostor ili skladište, kao i da restauriraju i urede već postojeće. Program će dati priliku da se proizvodnja podigne na viši nivo i da ujedno bude manje štetna po okolinu.

Verujemo da će ovaj javni poziv bitno doprineti razvoju proizvodnje destilata na teritoriji Srbije i da će novčana pomoć biti od velikog značaja za unapređenje rada proizvođača.

Podelite ovaj članak!

  • Stajic slobodan
    20/08/2024 na 00:37

    Ja imam 4000 stabala dunje ii kompletan projekt sa dozvolom za destileriju nadam se jer tako nesto cekam dugo.Naravno pg vec 8 god .Sve radjeno kako treba pa sad ako je to tacno probacu da apliciram

    • Destilista
      26/08/2024 na 13:01

      Proverite samo da li ispunjavate sve uslove i aplicirajte što pre!

Dodaj komentar
nastavi da čitaš

Slične teme

Vodič kroz sistem E-akciza | Uredbe i uslovi za proizvođače jakih alkoholnih pića

Sistem e-akciza je centralizovani informacioni sistem napravljen radi digitalizacije procesa
koji su vezani za promet akciznih proizvoda u Republici Srbiji. Poslednji dan decembra,
odnosno januara krajnji je rok za završetak, odnosno podnošenje popisa o starim i
neupotrebljenim markicama. Zbog ovih, ali i drugih važnih informacija za sve proizvođače
alkoholnih pića, spremili smo vodič uz pomoć kog ćete se upoznati sa čitavim sistemom i
novodonešenim uredbama i pravilnikom

Najnovije vesti iz alkoholne industrije u tvom inboxu?

Jednom nedeljno ti šaljemo pregled najnovijih događaja, dešavanja i tekstova. Svakog 15. u mesecu biramo novu rakiju meseca. Možeš da se odjaviš kada god poželiš.