Medovača | Rakija ili liker

Saznajte sve o prirodi medovače - da li je rakija ili liker? Otkrijte kako se pravi ovaj jedinstveni napitak koji je jedan od omiljenijih na Balkanu!

Med kao božanski dar i medovina kod starih Slovena

Poznata je zanimljivost da Medovača spada među najstarija pića koja su se konzumirala na našim prostorima, a da njeni koreni sežu još od starih Slovena.

U njihovoj kulturi, med je imao značajnu ulogu – koristili su ga ne samo u ishrani, već i u ritualima i narodnoj medicini.

Verovalo se da poseduje lekovita svojstva i da donosi snagu i dugovečnost.

Stari Sloveni su pravili različite napitke na bazi meda, a među njima i fermentisane medovine koji se smatraju pretečom današnje medovače.  Kasnije, sa razvojem destilacije, nastalo je piće koje danas poznajemo kao medovaču – spoj prirodnog meda i rakije.

Činjenica je da se medovača identifikuje kao jako alkoholno piće, pitkog i u određenoj meri slatkastog ukusa – sa određenim lekovitim svojstvima. Ali, čini se da još uvek nije do kraja  iskristalisano šta je zapravo Medovača, rakija ili liker

Ova dilema nije samo terminološka – razlike u načinu proizvodnje, jačini alkohola i karakteru pića, takođe nameću ovo pitanje.

Bez obzira na ovu nedefinisanost, Medovača je jedno od najpopularnijih alkoholnih pića u kojem uživaju oba pola. Njen sastav, način pripreme i karakteristike koje je izdvajaju među ostalim tradicionalnim pićima – usmeravaju nas na odgovor šta zapravo ona jeste.

Medovača, medovina i medica. Šta je šta?

Pre nego predstavimo šta zapravo medovača jeste, potrebno je ukazati na to šta ona nije.

Ono što biste trebali da znate, jeste da medovača, medovina i medica – nisu isto.

“Kada je reč o medovači, medovini i medici, treba najzad da počnemo da pravimo razliku, jer se još uvek prave greške.

Medica je kada se bilo koji med doda u neki alkoholni osnov, sirovinu (prepečenicu, lozovaču ili vinski destilat). Kod medovine nema destilacije, a prava medovača je kada med (šumski, livadski, od bagrema, bosiljka, suncokreta) previre 4-5 meseci i onda uz određene uslove predestilišete i dobijete destilat jačine 40-45 vol%. To je prava medovača, a medica bi mogla da bude dete medovači i medovini.

Ovo je veoma važno razlikovati, pogotovo ako se destilat medovače stavi u hrastovu burad, i te kako se može dobiti veoma interesantno i vrlo lepo piće. Medovina i medovača se smatraju za najstarija pića na svetu, i danas su sve popularnija.” Dr Ninoslav Nikićević, u jednom od svojih mnogobrojnih intervjua, poučno je govorio na temu Medovače.

medovača

Identitet medovače u prodaji

Sigurno ste primetili da na sajtovima raznih destilerija, na kojima se Medovača i prodaje – nailazite na to da se negde nudi kao rakija, a negde kao liker.

Pretpostavljamo da ste se zapitali ko tu greši, a ko je u pravu

Odgovor je da niko ne greši i da proizvođači odlučuju kako će deklarisati svoj proizvod, u zavisnosti od njegovih karakteristika, jer medovača zaista može da bude i rakija i liker, a razlika zavisi od naćina proizvodnje i sadržaja alkohola.

Kada je medovača rakija?

Ako se pravi dodavanjem meda u voćnu rakiju (najčešće šljivovicu, lozovaču ili komovicu) bez dodatnog šećera i veštačkih aroma, medovača se svrstava u aromatizovanu rakiju. Takva medovača zadržava visoku jačinu alkohola (obično između 30% i 40%) i ima prirodnu, umerenu slatkoću iz meda. Zato se na nekim sajtovima koji prodaju rakiju ona klasifikuje kao rakija.

medovača

Rakija od meda je bele boje, poprilično neutralnog ukusa, iako ima tu medastu strukturu. Miris bude intenzivniji od ukusa. Nije potrebno očekivati neku posebnu slatkoću jer ovo pre svega jeste rakija – koja samo podseća na med. Rakija od meda nastaje fermentacijom meda (ne dodavanjem meda u neku rakiju i pravljenjem likera). Određena količina meda se razlaže sa vodom i pušta se da fermentiše. Kada to isfermentiše ide prva destilacija tog fermentisanog meda, pa druga destilacija (tzv. prepek) – i rakija od meda je tu pred nama.

Kada je medovača liker?

Ako se pravi tako što se rakija pomeša sa većom količinom meda i dodatnim zaslađivačima, uz eventualno snižavanje sadržaja alkohola (obično ispod 30%), medovača se tada može svrstati u likere. Takvi proizvodi su često gušći, slađi i blaži po jačini, zbog čega se u trgovinama sa likerima označavaju kao likeri.

U pravljenju kvalitetnog likera od meda – rakija od meda bude baza.

Preporuka za konzumaciju

S obzirom da se medovača, između ostalog, pravi od meda (i propolisa) – ona poboljšava apetit i varenje, te zbog toga postoji preporuka da se degustira uz obrok, kao aperitiv ili posle jela, kao digestiv.

Savetuje se serviranje u malim čašama za rakiju / likere uz lagano ispijanje kako bi se osetila bogata aroma. 

Bitno je da medovača, bilo da je rakija bilo liker – ne bude preterano rashlađena, jer to može ugroziti aromu.

Preporuka za medovaču rakiju je da bude rahlađena blago (10 do 16°C), dok je za medovaču liker preporuka za temperaturu rashlađivanja nešto niža (4 do 8°C). 

Napominjemo, da Medovača zaista predstavlja savršen spoj tradicije i ukusa. 

Zato, Destilista svim ljubiteljima autentičnih ukusa, koji još uvek nisu osetili ovaj spoj – savetuje da ne propustite priliku i to uradite što pre, kako bi sami zaključili zašto je ovo alkoholno piće toliko cenjeno. Ne zaboravite da u komentarima podelite Vaše utiske o ovom destilatu!

Podelite ovaj članak!

  • Još uvek nema komentara.
  • Dodaj komentar
    nastavi da čitaš

    Slične teme

    Drugi DestillFest: Festival koji je okupio Banja Luku i region

    Vikend iza nas bio je prava prilika za druženje, putovanje i – degustaciju vrhunskih destilata. U subotu, 26. aprila, u Audi Centru u Banja Luci održan je drugi po redu DestillFest, festival jakih alkoholnih pića koji je još jednom potvrdio svoju važnost na regionalnoj mapi gastronomskih događaja.

    Najnovije vesti iz alkoholne industrije u tvom inboxu?

    Jednom nedeljno ti šaljemo pregled najnovijih događaja, dešavanja i tekstova. Svakog 15. u mesecu biramo novu rakiju meseca. Možeš da se odjaviš kada god poželiš.