Godišnji izveštaj o proizvodnji, prometu i zalihama jakih alkoholnih pića je zvaničan dokument koji domaći proizvođači dostavljaju Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Radi se o sveobuhvatnom dokumentu koji sadrži objedinjene informacije o količini i vrednosti proizvedene robe, podatke o prodaji, kao i o prihodima i stanju zaliha na početku i kraju godine. Svake godine, sredinom prvog kvartala, proizvođači su dužni da ga dostave Ministarstvu i po pravilu, ovaj proces izaziva veliku količinu stresa. Zato je Destilista tim ovde da svim destilerijama ovaj proces olakša.
U tekstu koji sledi proći ćemo sledeće teme:
Sadržaj članka

Šta je svrha godišnjeg izveštaja?
Ne, ne radi se samo o zakonskoj obavezi! Proizvođači jakih alkoholnih pića imaju i koristi od ovog godišnjeg izveštaja.
Ako ste se pitali kako, mi imamo odgovor na to pitanje.
Domaće firme mogu da uporede svoje uspehe sa izveštajima od prethodne godine, da prate trendove rasta ili pada proizvodnje i prodaje iz godine u godinu, kao i da analiziraju na koji način određeni periodi godine utiču na poslovanje.
Takođe, zalihe tu igraju veliku ulogu. Ukoliko su zalihe na kraju godine visoke, to može ukazivati na prekomernu proizvodnju i slabiju prodaju, dok niske zalije ukazuju na visoku potražnju, ali rizik od nestašice proizvoda.
Ovo može biti odličan pokazatelj i koji proizvodi imaju najbolji učinak, a koje bi trebalo poboljšati ili povući sa tržišta.
Nije zanemarljivo i osvrtanje na konkurenciju – upoređivanje sa industrijskim prosekom može dati odgovore na pitanja kako firma napreduje u odnosu na druge.

Prema Zakonu o alkoholnim pićima, za sve proizvođače važi zakonska obaveza koja obavezuje da se na godišnjem nivou dostavi Godišnji izveštaj o proizvodnji, prometu i zalihama.
Ova obaveza je vezana za zakonske i ekonomske regulative. Zakonima se reguliše trgovina i proizvodnja, a državni organi koriste ove oblike izveštaja kako bi pratiili ekonomske tokove i osigurali usklađenost poslovanja sa propisima.
Takođe, izveštaji ovog tipa daju bolji uvid u stanje domaće proizvodnje, potrošnje i zaliha, što pomaže u kreiranju ekonomskih politika.
Pored zakonske obaveze, koja mora da bude ispunjena, ovi izveštaji su odličan način da firme analiziraju sopstvene učinke i da planiraju strategije za narednu godinu.
Kako na pravilan način popuniti obrazac?
Ukoliko se pitate na koji način bi trebalo dostaviti sve potrebne informacije, a da su svi uslovi ispunjeni i da je dokument u odgovarajućoj formi, mi imamo odgovor na to pitanje, i podelićemo sa vama obrazac kao i detaljne informacije o poljima koja je potebno popuniti.
Obrazac možete preuzeti direktno sa našeg sajta.

Hajde da se osvrnemo na sadržaj i da pređemo jednu po jednu stavku, šta je bitno u popunjavanju ovog izveštaja.
Osnovni podaci o proizvođaču su jasni. Potrebno je da se upiše naziv proizvođača, registarski broj, matični broj, sedište, kontakt telefon, e-mail adresa, kao i adresa proizvodnog pogona.
Polje za podatke o upotrebljenim sirovnama i proizvodnji
Važno je napomenuti da se u ovim poljima unose podaci isključivo iz prethodne godine. Od informacija koje je potrebno dostaviti, ovde je važna vrsta sirovine koja je korišćena za proizvodnju. Sirovina podrazumeva voće.
Potrebno je da se u svako polje zasebno upišu podaci o vrsti voća koja je korišćena za proizvedeni destilat. Što će u prevodu značiti – jedno polje, jedna vrsta voća (ukupna količina voća po vrsti).
Što se količine sirovine tiče, tu se misli na količinu voća u kilogramima koja je upotrebljena, dok se poslednje polje odnosi na zapreminu i jačinu destilata u litrima.
Zatim, slede Tabele 2 i 3 za upisivanje informacija o tome da li su destilati nabavljeni od fizičkih lica ili pravnog lica, tj preduzetnika.
Tabela 2: Pod fizičkim licima se podrzumevaju registrovana poljoprivredna gazdinstva (RPG), dok su u Tabeli 3 pravna lica/preduzetnici – registrovane destilerije za proizvodnju jakih alkoholnih pića.
U tim praznim poljima, u zavisnosti od toga preko kojeg lica je nabavljen destilat, takođe se upisuje vrsta destilata, količina i jačina destilata, osnovne informacije o dobavljačima, kao i adresa tih lica.
RPG je skraćenica za registrovano poljoprivredno gazdinstvo, a broj polja gazdinstva mora biti unesen.
Četvrta tabela za upisivanje nam govori o podacima o proizvodnji i prometu jakih alkoholnih pića (JAP) u izveštajnoj godini. Ta tabela nam govori o vrsti JAP-a po kategoriji, količinu i jačinu proizvedenog JAP-a kao i količinu i jačinu prodatog JAP-a. Ova polja treba da predstave sva JAP koja su proizvedena kao gotovi proizvodi.
Sa druge strane, naredna tabela za popunjavanje zahteva da se napravi popis destilata i jakih alkoholnih pića na dan 31. decembar izveštajne godine. Popis podrazumeva dostavljanje informacija svega što je u podrumu, i radi se popis i tekuće i prethodne godine. Jako je važno da se ne zaboravi, da se u ovu tabelu unose i svi podaci iz prve tabele, koja se odnosi na podatke o upotrebljenim sirovinama i proizvodnji destilata.
Etil-alkohola nabavljen u izveštajnoj godini, zahteva popis nabavljene količine i jačine etil alkohola, dok Popis etil-alkohola na dan 31. decembar izveštajne godine zahteva da se dostavi informacija o zalihama koje su ostale, koje nisu iskorišćene i nisu ušle u gotov proizvod.
Kazne i važne napomene u vezi obrasca
Popunjavanje i dostavljanje godišnjeg izveštaja je obavezujućeg karaktera i kažnjivo je Zakonom.
Zakon o jakim alkoholnim pićima propisuje obavezu o dostavi podataka o proizvodnji, prometu i zalihama koja je sadržana u članu 9, stavu 3.
Za neispunjenje ovih obaveza, članom 52, u stavu 3, definiše se novčana kazna za pravna lica od 100.000 do 1.000.000 dinara, i novčana kazna od 50.000 do 200.000 dinara za preduzetnike, ukoliko ne dostave Ministarstvu godišnji izveštaj za prethodnu kalendarsku godinu u propisanom roku.
Ukoliko se bavite proizvodnjom jakih alkoholnih pića, ne zaboravite da popunite obrazac i dostavite potrebne podatke, pre 1. marta 2025. godine! Naravno, ako imate pitanja, pišite ih ispod.
Ukoliko Vam je ovaj tekst bio koristan, podelite sa nama vaše utiske i recite nam šta mislite o vodičima ovog tipa!
Petar
14/03/2025 na 21:43Poštovani,
Na koju mail adresu se šalje ovogodišnji izveštaj JAP ?
Andrea Petrović
17/03/2025 na 09:51Pozdrav Petre. Godišnji izveštaj o proizvodnji, prometu i zalihama za prethodnu godinu je trebalo da se dostavi isključivo poštom, ili da se direktno ostavi na portirnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Dodaj komentar