Promet i transport alkoholnih pića, uključujući i rakiju, će se uskoro pratiti kroz novi digitalni sistem. Stupa na snagu zakon koji donosi značajne promene za proizvođače rakije: olakšava administraciju, ali zahteva prilagođavanje novim pravilima.
Saznajte kako će vas ovo konkretno pogoditi, šta donosi digitalizacija dokumentacije i kako da budete u skladu sa novim propisima.

Nova pravila u prometu robe: Spremni ili ne?
Dana 28. novembra 2024. godine Narodna skupština Republike Srbije usvojila je Zakon o elektronskim otpremnicama, koji je objavljen u “Službenom glasniku RS”, broj 94/2024, i stupio na snagu 6. decembra 2024. godine.
Primena Zakona odvijaće se u dve faze: (za subjekte javnog i privatnog sektora, kao i za same prevoznike): od 1. januara 2026. godine i od 1. januara 2027.
S obzirom da tema e-otpremnica još uvek nije dovoljno obrađena i da nema mnogo izvora koji mogu da objasne šta one jesu – ukazujemo vam na jedan i te kako relevantan izvor (odakle su delimično i crpljene informacije za ovaj tekst).
U pitanju je intervju sa jutjub kanala poreskog savetnika Dušana Roglića. Njegov sagovornik na ovu temu bio je Vladimir Pejčić – savetnik u Ministarstvu finansija RS i rukovodilac grupe za e-otpremnice.

Prema njegovim rečima, e-fakturisanje je donelo određena strikna pravila koja se tiču izdavanja e-faktura u kojima korisnik ne može da vrši intervencije. Npr. datum izdavanja e-fakture i datum prijema iste nije kontrolisan od strane subjekata koji učestvuju u razmeni tih dokumenata. Ranije je bilo moguće dogovoriti datum koji odgovoara obema stranama. To sada nije moguće. Elektronski se kontroliše kada je razmena obavljena.
Mali privrednici – ne moraju da brinu. Jer neće biti naplaćivanja sistema koji izdaje e-otpremnice. Sve opcije će biti dostupne podjednako svima, sa jednostavnim korišćenjem.
Proizvođači, distributeri, prodavci rakije i e-otpremnice
Zakon o e-otpremnicama može imati direktan uticaj na proizvođače, distributere i prodavce rakije, posebno one koji se bave veleprodajom ili izvozom. Ako ste se zapitali kako, evo odgovora:
1. Obaveza vođenja elektronske evidencije – Svi koji transportuju robu, uključujući destilerije i distributere rakije, moraće da koriste e-otpremnice za kretanje robe. Ovo uključuje isporuke ka trgovinama, restoranima i izvoznicima.
2. Akcizni proizvodi – Rakija spada u akcizne proizvode, a Zakon predviđa da oni prvi prelaze na e-otpremnice (već od 2026. godine). To znači da će destilerije i distributeri rakije morati da prilagode svoje poslovanje digitalnom sistemu.
3. Brži i transparentniji proces trgovine – Uvođenjem elektronskih otpremnica smanjuje se papirologija i ubrzava protok robe, što može pozitivno uticati na trgovinu rakijom, naročito kod izvoza.

Prevoznici i E-otpremnice
Prevoznici neće biti u obavezi da koriste sistem e-otpremnica, iz praktičnih razloga.
Za njih će biti određene alternative. Prevoznik će kod sebe morati da ima potpisani, odštampan PDF dokument (iako to ne znači da pošiljaoca oslobađa, on će taj papir morati da ima pušten kroz sistem u obliku koji je naznačen.) Postoji procedura kako prevoznik postupa u smislu obeležavanja početka tj. signaliziranja da je počeo transport i kako signalizira da je roba stigla.
Za prevoznike koji ipak koriste sistem – biće dostupne posebne aplikacije za telefon, posebno razvijene samo za njih. Ukoliko dođe do inspekcijskog nadzora – prevoznik će dakle moći da aplikaciji pristupi i pokaže sve potrebno. Ukoliko u trenutku provere e-otpremnica ne bude bila verodostojna, biće odgovoran sam prevoznik.
Zakon predstavlja i rešenje za kompleksne situacije, kao što je pretovar robe. U smislu da onaj koji obavlja prevoz, uvek kod sebe ima ispravan dokument. U Zakonu je uveden i institut operatora prevoza, to je lice koje koje za račun nalogodavca, a u svoje ime izdaje otpremnice u slučaju da postoji više tačaka u kojima se ta dobra pretovaruju.

Recimo, ako je prevoznik samo operator prevoza, ne prevozi svoja dobra – imaćemo jednu otpremnicu koja će pratiti ta dobra sve vreme (od onoga koji otprema dobra, do onoga koji dobra prima). Prevoznik će tada imati obavezu da izdaje interne otpremnice za svaki taj manji deo puta koji treba da pređe sa dobrima.
E-otpremnice neće imati jednu formu koja će važiti za sve što se prevozi. Biće prilagođene robi.
Svakako, za precizne informacije o sadržaju članova novog Zakona, Destilista preporučuje da pogledate sam nacrt Zakona, koji je dostupan na zvaničnoj internet stranici Ministarstva finansija Republike Srbije, a koji radi lakšeg i bržeg pristupa približavamo na klik do vas:
https://mfin.gov.rs/propisi/zakon-o-elektronskim-otpremnicama?utm_source=chatgpt.com
“Šta onda, kada sistem “otkaže”?”
Jako bitno pitanje, s obzirom na činjenicu da iz raznih razloga interneta može da ne bude.
Kroz javnu raspravu, jedan od predloga rezervne opcije bio je da Narodna banka Srbije tj. Zavod Topčider štampa obrasce koji bi bili posebno obeleženi, a samim tim i zaštićeni od potencijalnog falsifikovanja, koji bi služili u svrhu kada sistem ne bude dostupan iz nekog razloga. Na javnoj raspravi, došlo se je do rešenja da subjekt može samostalno da odštampa obrazac ali da on mora da bude obeležen naknadno, nalepnicom koju će poručivati od kovnice novca.
Rok od 8 dana za usaglašavanje je maksimalni rok koji Zakon daje. Ali, to ne znači da između dve strane (dva privredna društva) nije moguće skratiti taj rok. Po Zakonu neće biti kazne ako neko prkrši dva dogovorena dana, ali po ugovoru može da se dogovori da neko nosi naknadu štete. Prvi rok je rok za potvrdu fizićkog prijema dobara i taj rok je najviše tri dana od početka prijema dobara. Drugi rok je rok od osam dana od fizičkog prijema dobara i to je rok na strani primaoca otpremnice, da pošalje prijemnicu. Ta prijemnica ne mora da se slaže u količinama sa otpremnicom. To usaglašavanje može da traje još trideset dana nakon što istekne osam dana za izdavanje prijemnice.

E-otpremnice donose veliko olakšanje velikim sistemima. Biće pošteđeni štampanja i izdavanja dokumenata u papirnom obliku, kao i arhiviranja istih. Čuvanje će se dakle vršiti u samom sistemu. Svaki korisnik će na taj način moći da preuzme otpremnice i prijemnice koje je slao i primao.
Ukoliko među vama ima onih kojima još uvek nije kristalno jasno šta ovaj Zakon menja, još jednom dajemo kratak prikaz i rezime:
Unapređenje i pojednostavljenje dokumentovanja kretanja dobara kroz Republiku Srbiju; ubrzavanje razmene podataka i smanjenje troškova, uz efikasniji inspekcijski nadzor✓
E-otpremnica ✓ Papirna otpremnica X (*U slučaju privremenog prekida veze sa sistemom usled kvara ili nedostataka na sistemu, ili prekida internet veze, korisnicima se preko posebnih funkcionalnosti omogućava korišćenje sistema u cilju evidentiranja informacija o elektronskoj otpremnici u papirnom obliku) Član 5
Digitalizacija poslovanja ✓ Ručno vođenje evidencije (kašnjenja; greške) X
Bolja kontrola prometa robe ✓ Nelegalna trgovina X
Brži tok robe ✓ Sporiji tok robe zbog obimne administracije X
Obavezni digitalni sistem za akcizne proizvode ✓ Ostali sistemi za akcizne proizvode X
Odredbe Zakona se ne odnose na fizička lica koja nisu obveznici poreza na prihod od samostalne delatnosti u smislu zakona kojim se uređuje porez na dohodak građana. (Član 1)
Da li postoje kazne za neispunjenje obaveze?
Naravno, kao i za sve ostalo, Zakonom je predviđena kazna, ukoliko dođe do prekršaja obaveze.

Za povredu Zakonom utvrđenih obaveza predviđene su novčane kazne u rasponu od 50.000 dinara do 2.000.000 dinara, u zavisnosti od vrste prekršene obaveze kao i koje lice je načinilo prekršaj, kako tumači i navodi KPMG poresko-pravno odeljenje.
S obzirom na sve, napred navedene činjenice – savetujemo detaljnu analizu dostupnog Zakona.
Ukoliko vam je ipak potrebno dodatno razjašnjenje i tumačenje, budite slobodni i obratite se KPMG stručnjacima koji vam, kako i sami navode, stoje na raspolaganju putem elektronske adrese: tax@kpmg.rs
Svim proizvođačima, distributerima i prodavcima rakije, Destilista želi uspešnu primenu novog Zakona o e-otpremnicama i dalji razvoj poslovanja!
Dodaj komentar